październik 2017

XI KONGRES OBYWATELSKI

XI Kongres Obywatelski

„Dojrzali Polacy – lepsza Polska!”

5 listopada 2016 r., Politechnika Warszawska

Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie weźmie udział w Kongresie po raz drugi- w maju 2017r. debata w Bibliotece w Manowie.

„Dojrzali Polacy – lepsza Polska!” – to hasło tegorocznego Kongresu, które kieruje naszą uwagę na wyzwanie dojrzałości. Przed tym wyzwaniem stajemy dziś my, Polacy, ale także społeczeństwa całego Zachodu.

O tym, co dziś oznacza dojrzałość w różnych dziedzinach życia – w sferze rozwoju społecznego i gospodarczego, w sferze organizacji politycznej państwa, w edukacji i nauce, we wspólnotach lokalnych, w wymiarze języka jakim się komunikujemy, w relacjach międzypokoleniowych, czy w grze europejskiej i globalnej – porozmawiamy 5 listopada br. w godz. 11.00 - 17.00 w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej (Plac Politechniki 1).

Wstęp na Kongres jest bezpłatny. Obowiązkowa rejestracja pod adresem:https://rejestracja2.kongresobywatelski.pl

Wśród naszych gości m.in.: prof. Jerzy Bralczyk, językoznawcaz Uniwersytetu Warszawskiego, Sylwia Chojnacka-Tuzimek, Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Białobrzegi, prof. Rafał Matyja z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania oraz Piotr Głowacki, aktor teatralny i telewizyjny.

Obrady odbędą się w dziesięciu sesjach tematycznych:

1. I.        Dojrzałe elity – co to znaczy i jak je budować?
  2. II.       Młodzi i starzy – wyjdźmy z hipokryzji i stereotypów
  3. III.      Edukacja do dojrzałości – co to znaczy i jak to robić?
  4. IV.      Cyfrowa rewolucja w polskiej gospodarce. Przemysł 4.0 – ekonomia współdzielenia – Big Data
  5. V.       Biznes i nauka – na co postawić? Jak zapewnić równowagę i synergię rozwoju?
  6. VI.     Jak budować wspólnoty lokalne – w oparciu o tożsamość, interesy, czy wspólne projekty?
  7. VII     Rewitalizacja naszych miast – kierunki i mechanizmy
  8. VIII    Przyroda – przestrzeń aktywności Polaków
  9. IX.     Unia Europejska i migracje – polskie interesy i współodpowiedzialność
  10. X.      Pokaz filmu „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci” (reż. Werner Herzog)

Pełny program dostępny na stronie:

www.kongresobywatelski.pl

Organizatorem Kongresów Obywatelskich jest Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Celem Kongresu jest otwarta, pozbawiona uprzedzeń i możliwie empatyczna debata publiczna, oparta na wzajemnym szacunku i dialogu.