sierpień 2017

Wyszewo, 09.05.2017 r.

INFORMACJA PRASOWA

Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” – debata lokalna w Manowie
O tym, co nas łączy – w bibliotekach

To, co nas – Polaków – łączy, jest większe od tego, co nas dzieli – z takiego założenia wychodzą organizatorzy debat lokalnych, które w tygodniu 15-21 maja odbędą się w ponad 50 miejscowościach w całej Polsce.  Jedną z debat zorganizuje Biblioteka Publiczna w Manowie działająca w ramach Gminnego Ośrodka Kultury w Wyszewie.

Debata jest częścią projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”, organizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. To projekt, którego celem jest wywołanie szerokiej dyskusji nad mechanizmami rozwoju lokalnych społeczności. – Lokalne wspólnoty stanowią od zawsze jedną z najbliższych człowiekowi przestrzeni społecznych. To właśnie w nich zachodzą procesy, które decydują o jakości naszego życia. Wspólnie bowiem dbamy o to, aby nasze dzieci uczyły sie na przyzwoitym poziomie, rynek pracy miał oferty dla nas wszystkich, a na ulicach było czysto i bezpiecznie. Robimy wszystko, żebyśmy dobrze się czuli i jednocześnie mogli być dumni z miejsca, w którym żyjemy. Do działania na rzecz dobra wspólnego potrzebne jest jedno – poczucie bycia wspólnotą. Dlatego w ramach projektu zadajemy lokalnym liderom pytanie o to, jak tę wspólnotę budować i co robić, by wzmacniać więzi między mieszkańcami – mówi Piotr Zbieranek, koordynator projektu.

Do udziału w projekcie została zaproszona m.in. Biblioteka Publiczna w Manowie – Organizatorzy na miejsce debat wybrali biblioteki, ponieważ są one nie tylko lokalnym centrum dostępu do informacji i wiedzy, ale także przestrzenią spotkań – tak potrzebnych zwłaszcza w mniejszych miejscowościach – mówi Maria Staciwa, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wyszewie.

Debata w Bibliotece w Manowie odbędzie się 16-05-2017 o godz. 16.00. W spotkaniu będą uczestniczyć przedstawiciele samorządu, sołtysi, rady sołeckie i osiedlowe z terenu Gminy Manowo, a także mieszkańcy. Spotkanie będzie miało formę warsztatu, dlatego liczba miejsc jest ograniczona. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z biblioteką pod nr tel. 94-318-25-90.

Efekty i wnioski ze wszystkich dyskusji zostaną przedstawione opinii publicznej za pośrednictwem partnerów medialnych oraz na Kongresie Obywatelskim w listopadzie 2017 r. w Warszawie. Raport z debat zostanie wręczony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie.

Projekt „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski.

Projekt „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” jest organizowany w ramach Kongresu Obywatelskiego, który od 10 lat jest miejscem spotkania, wymiany refleksji i dyskusji między Polakami. Kongres to prestiżowe przedsięwzięcie, które angażuje znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu.  Wśród osób, które uczestniczyły w debatach, są m.in.: Ewa  Błaszczyk, Jan Englert, Lech Wałęsa s. Małgorzata Chmielewska, Rafał Sonik czy Jacek Żakowski. Kongres zawsze skupia uwagę wielu mediów.

Więcej o projekcie: www.kongresobywatelski.pl, zakładka: Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej

Kontakt:

Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie