Kalendarium imprez  

styczeń 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
   

Polityka bezpieczeństwa  

   

Promocja czytelnictwa

17-19 stycznia 2018r.

Szczegóły

 

Biblioteka Publiczna w Manowie

będzie nieczynna 

w dniach 17-19 stycznia 2018r.

390 rocznica urodzin Perraulta

Szczegóły

PerraultZbiór baśni i powiastek dla dzieci pt. „Bajki Babci Gąski” z 1697 roku zawierał w sobie opowieści oparte na motywach ludowych. W jego skład wchodziły:

-Czerwony Kapturek,

-Śpiąca Królewna,

-Kopciuszek,

-Kot w butach,

Czytaj więcej...

Bal karnawałowy, Dzień Babci i Dziadka

Szczegóły

Bal karnawałowy12 stycznia w Przedszkolu w Manowie odbył się bal karnawałowy połączony z Dniem Babci i Dniem Dziadka. Na przybyłych czekało wiele konkursów i atrakcji. Wszyscy śpiewali i tańczyli w zabawny sposób. Odbył się konkurs na jak najszybsze dmuchanie i zawiązane balona oraz prezentacja strojów karnawałowych dzieci na wybiegu. Zabawa w odbijanie balonów wszystkim się podobała.

Czytaj więcej...

Babcia i dziadek

Szczegóły

Babcia i dziadek11 stycznia do biblioteki zawitały przedszkolaki "Motylki" z Manowa. Jutro w przedszkolu odbędzie się bal karnawałowy połączony z Dniem Babci i Dzadka. Maluchy opowiedziały nam o tym, za kogo zamierzają się przebrać. Na wcześniejszych zajęciach wykonaliśmy śliczne laurki dla ich babć i dziadków. Teraz dzieci wysłuchały wesołych wierszyków o dziadkach oraz bajki o "Babci i Dziadku oraz magicznym lustrze". Po zakończeniu opowieści zastanawialiśmy się jakie by były nasze trzy życzenia i czym obdarowalibyśmy dziadków. Ciekawe czy magiczne lustro byłoby skłonne spełnić nasze żądania... :)

Czytaj więcej...

Manowskie pogaduchy o książkach - Katarzyna Grochola

Szczegóły
Manowskie pogaduchy o książkach - Katarzyna Grochola10 stycznia miało miejsce kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych – „Manowskie pogaduchy o książkach”.
Tych razem uczestnicy zajęć przy herbacie i pączkach (dziękujemy naszej klubowiczce za słodki poczęstunek) omawiali książkę Katarzyny Grocholi pt. „Zdążyć przed pierwszą gwiazdką”.
Ten zbiorek opowiadań dostarczył nam wielu tematów do rozmów. W każdym z opowiadań ukazana jest postać kobiety, która jest w momencie wielkich, emocjonalnych przemian w swoim życiu. Zbiorek przedstawia cały wachlarz ludzkich uczuć i myśli. 

Czytaj więcej...

Zimowe sprawy

Szczegóły

4 stycznia razem w manowskimi przedszkolakami rozmawialiśmy sobie o zimie. Dzieci wysłuchały bajeczki i wierszyków związanych z "zimowymi sprawami". Wierszyki były czytane wspólnie - maluchy nazywały obrazki pomiędzy wyrazami. Teraz "Motylki" wiedzą już m.in. co jedzą sikorki zimową porą i jak zachowują się niedźwiedzie, kiedy nadchodzą chłody. Dzieci rozwiązały wiele "zimowych" zagadek, zadań. Niedługo Dzień Babci i Dzień Dziadka - przedszkolaki przepięknie udekorowały serca, które wręczą później swoim najbliższym. 

Zimowe sprawy Zimowe sprawy Zimowe sprawy Zimowe sprawy

Kalendarium literackie - 100 rocznica urodzin Adama Bahdaja

Szczegóły

2 stycznia 2018 roku obchodzimy 100 rocznicę urodzin Adama Bahdaja. Autor jest znany głównie dzięki powieściom dla dzieci i młodzieży. Pisarz był zawsze lubiany i popularny wśród wielu czytelników. W naszej bibliotece stworzyliśmy wystawkę (książek i informacji) poświęconą jego twórczości. Zapraszamy do odwiedzin i do ponownego odkrywania wspaniałych utworów Bahdaja.

Wystawka - Adam Bahdaj Wystawka - Adam Bahdaj Wystawka - Adam Bahdaj  

 

Świątecznie...

Szczegóły

22 grudnia razem z uczniami przeprowadziliśmy krótkie zajęcia czytelniczo-plastyczne. Wspólnie przeczytaliśmy kolorową, przepiękną ksiażkę o świętach, porozmawialiśmy sobie o tym, jak spędzamy Święta Bożego Narodzenia i jak się do nich przygotowujemy. Namalowaliśmy to, z czym nam się one kojarzą, czyli m.in. z Mikołajem, elfami, bałwankiem i choinką.

 

Wszystkim życzymy

Wesołych Świąt

i wszelkiej pomyślności

w Nowym 2018 Roku.

Czytaj więcej...

Reniferki Mikołaja

Szczegóły

21 grudnia "Motylki" z przedszkola w Manowie odwiedziły nas w tym roku po raz ostatni.

Razem przeliczyliśmy na kalendarzu, za ile dni będą już święta. Dzieci dowiedziały się ciekawej historii o ubraniu Mikołaja. Pamiętają także, co mogą uczynić i jak się zachowywać, żeby pomóc swoim rodzicom w przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia. Następnie przedszkolaki słuchały jak urzeczone "Mojej pierwszej książki na święta" z przepięknymi ilustracjami, z której dowiedziały się wielu informacji o życiu Mikołaja, elfów i dzieci mieszkających w innych częściach świata. Później stworzyliśmy wspólnie list do Świętego Mikołaja prosząc w nim m.in. o zdrowie, radość, uśmiechy, pogodę ducha, dużo śniegu i oczywiście o zabawki. :) Maluszki dzięki reniferkowym emblematom poczuły się jak prawdziwe renifery: biegały, zatrzymywały się, chodziły na czworaka, siadały i pokazywały swoje kopytka. Po kilku podróżach dotarły wreszcie do domu i zasnęły zmęczone zasłużonym snem. Ich chrapanie było słychać z daleka. Po kilku innych niespodziankach, przyszedł czas na wręczenie drobniutkich upominków. Okazało się, że także i do biblioteki zawędrował już wcześniej Święty Mikołaj i zostawił malutkie prezenciki dla manowskich przedszkolaków.

Wesołych Świąt wspaniałe "Motylki"!

Czytaj więcej...

Wigilia z "Motylkami"

Szczegóły

20 grudnia pracownicy biblioteki i świetlicy w Manowie zostali zaproszeni na spotkanie wigilijne organizowane przez PP TPD "Motylki" w Manowie. Złożyliśmy sobie świąteczne życzenia i zasiedliśmy do wielkiego stołu. Uszka, pierogi i inne smaczne potrawy przygotowały pracownice przedszkola wspólnie z rodzicami przedszkolaków. Osiemnaście osób spędziło bardzo miłe chwile w przyjemnej i przyjaznej atmosferze. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

Spotkanie wigilijne w przedszkolu Spotkanie wigilijne w przedszkolu Spotkanie wigilijne w przedszkolu Spotkanie wigilijne w przedszkolu
Spotkanie wigilijne w przedszkolu Spotkanie wigilijne w przedszkolu   

 

Kalendarium - Ewa Poklewska-Koziełło

Szczegóły

Kalendarium literackie:

21 grudnia 2017r. – 50 rocznica urodzin Ewy Poklewskiej-Koziełło.

Ta znana postać na rynku wydawniczym jest dla dzieci jedną z ich ulubionych ilustratorek. Od dzisiaj w naszej bibliotece można oglądać wystawkę książek, które Pani Ewa współtworzyła. Jest tu także notka z informacjami, które przybliżą nam bardziej jej osobę.

Kalendarium - Ewa Poklewska-Koziełło Kalendarium - Ewa Poklewska-Koziełło Kalendarium - Ewa Poklewska-Koziełło Kalendarium - Ewa Poklewska-Koziełło

Kilka słów o twórcy:

Pani Ewa jest słynną ilustratorką do czasopism, opracowań multimedialnych oraz książek dla dzieci, m.in. Kuba i Buba – G. Kasdepke, Królewna – R Jędrzejewskiej-Wróbel, 12 miesięcy – M. Brykczyńskiego, Gryzmoł – D. Gellner. 
Zajmuje się projektowaniem podręczników i tworzeniem programów multimedialnych. Współpracuje z wieloma najważniejszymi wydawnictwam - jej ilustracje ozdobiły kilkadziesiąt książek najlepszych autorów. Prace jej autorstwa można dostrzec także w takich czasopismach jak „Miś” i „Świerszczyk”. Została nominowana do nagrody Polskiej Sekcji IBBY za ilustracje do książek:
-"Kuba i Buba" Grzegorza Kasdepke,
-"Królewna" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel.
Ilustracje Poklewskiej-Koziełło są bardzo zabawne, ekspresyjne, ciekawe, oryginalne. Wspaniale interpretuje teksty autorów i tworzy wraz z nimi spójną i współgrającą całość.
 
 
 
 

Choinka piękna jak las

Szczegóły

14 grudnia odbyły się kolejne zajęcia z przedszkolakami z Manowa.

Panie wraz z dziećmi przyniosły nam do biblioteki świąteczny upominek od Mikołaja. Dziękujemy Święty Mikołaju! :) Tematem zajęć była Wigilia i Choinka. Maluszki rozmawiały z nami o ubieraniu choinki, o świątecznym stole i  postnych potrawach. Większość dzieci kręciło nosem na słone śledzie z cebulką, jednak barszczyk czerwony z uszkami jest dla nich jak najbardziej zjadliwy. Śliczna, kolorowa choinka, pięknie nakryty białym obrusem świąteczny stół, sianko, opłatek, dwanaście bezmięsnych potraw, tradycyjna szopka, kolędowanie, czekanie na pierwszą gwiazdkę by zasiąść do stołu, łamanie się opłatkiem i składanie życzeń, próbowanie wszystkich dań, czekanie na Świętego Mikołaja i prezenty. O tym i o innych sprawach wspominaliśmy podczas zajęć. 

Później postanowiliśmy stworzyć sobie swoją własną choinkę. Powstała śliczna praca plastyczna - choinka z kolorowych pasków naklejonych na brulion i przyozdobiona dodatkami (m.in. malowankami Motylków z zeszłego tygodnia). Maluszki pożyczyły sobie po książeczce. Dziękuję za przemiłe zajęcia.

Choinka piękna jak las Choinka piękna jak las Choinka piękna jak las Choinka piękna jak las
Choinka piękna jak las Choinka piękna jak las   

"Paniczne" spotkanie Książkoholików

Szczegóły

8 grudnia w naszej bibliotece miało miejsce kolejne spotkanie młodzieży z Dyskusyjnego Klubu Książki - Książkoholików.

Rozmawialiśmy o publikacji pt. "Panika" autorstwa Lauren Olivier. Ta typowa młodzieżówka przypadła dziewczynom bardzo do gustu. Uznały, że okładka jest ciekawa i intrygująca. Zastanawialiśmy się nad wyborami głównej bohaterki, nad sytuacjami, z którymi się zmagała. Nastolatki porównywały jej zachowania i reakcje ze swoimi. Czy zrobiłyby to samo na jej miejscu? Rozważały swój udział w tej niebezpiecznej grze. Książka nie upiększa rzeczywistości, pokazuje ją w sposób normalny. Nie uszlachetnia bohaterów, czasami wręcz przeciwnie ukazuje np. ich egoizm. Ciekawe były pierwsze myśli i skojarzenia, które nasuwały się po przeczytaniu tylko samego opisu - można było założyć, że bedzie to typowa fantastyka nawiązująca np. do "Igrzysk Śmierci". Wspominałyśmy o zaletach i wadach książki, o jej akcji, o nie do końca dopracowanej fabule i wielu innych sprawach. "Panika" opowiada o pokonywaniu strachu, o odwadze, o rozwiązywaniu problemów. Skupiłyśmy się na odwadze, nad tym czy "Odwaga polega na tym, żeby iść do przodu, choćby nie wiem co" czy raczej wręcz przeciwnie. Młodzież chętnie mówiła o odwadze w codziennym życiu, wśród znajomych, w społeczeństwie. Czy nadmierna odwaga w w ekstremalnych okolicznościach (takich, o jakich czytałyśmy w "Panice") nie bywa czasami głupotą?

Spędziłyśmy miło czas przy herbacie i słodkościach. Dziękuję za obecność i udział w zajęciach. Zapraszam na kolejne spotkanie w dniu 2 lutego 2018r. o godz. 14:30, podczas którego pochylimy się nad książką Davida Leithan'a pt. "Każdego dnia".

"Paniczne" spotkanie Książkoholików "Paniczne" spotkanie Książkoholików "Paniczne" spotkanie Książkoholików  

Serdecznie zapraszamy

Szczegóły

Zapraszamy

Coraz bliżej święta...

Szczegóły

Dzisiaj miało miejsce kolejne spotkanie "Na zielonej trawce" z przedszkolakami z PP TPD "Motylki" w Manowie. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o świętach, Mikołaju i Laponii. Wysłuchały także przepięknej bajki pt. "Wesołe Święta", a następnie... pobawiły się nią. Książeczka zawierała w sobie planszę i 12 figurek do zabawy. Przedszkolaki były zachwycone. Potem pokolorowały wizerunki Mikołaja, bałwana, elfa, worków i skarpet z prezentami - za tydzień dołączymy je do pracy plastycznej z dużą choinką. Na koniec spotkania maluszki pożyczyły sobie po książeczce.

Coraz bliżej święta... Coraz bliżej święta... Coraz bliżej święta... Coraz bliżej święta...
Coraz bliżej święta... Coraz bliżej święta... Coraz bliżej święta... Coraz bliżej święta...
Coraz bliżej święta...    

Mikołajki w przedszkolu w Manowie

Szczegóły

Spotkanie z Mikołajem w ManowieHo, ho, ho, przyszedł Mikołaj! Dziś jest szczególny dzień dla wszystkich dzieci. Przedszkolaki czekały na Mikołaja, ale również na... przedstawienie. Aby uatrakcyjnić jeszcze bardziej te mikołajkowe chwile swoim podopiecznym, Punkt Przedszkolny TPD „Motylki" w Manowie zorganizował scenki teatralne na podstawie bajki „Czerwony Kapturek". Na scenie wystąpili: pracownik przedszkola, rodzice i gościnnie bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Manowie. Królowa wróżek „Biała Mgiełka" wprowadziła maluchy w świat bajek. Przedstawienie było niezwykle ciekawe – dzieci oglądały występy z otwartymi buziami, śmiały się, a nawet przeraziły– ach, jaki ten wilk był straszny! Brr... Po spektaklu porozmawialiśmy o tym, czego nauczyła nas ta bajka – nie wolno rozmawiać z obcymi!

PAMIĘTAJ PRZEDSZKOLAKU KOCHANY,

TRZEBA ZAWSZE SŁUCHAĆ MAMY!

Czytaj więcej...

Pająkowy zawrót głowy!

Szczegóły

Dzisiaj w naszej bibliotece nastąpiło istne pająkowe szaleństwo. Brr...

Motylki-przedszkolaki z Manowa usiadły "na zielonej trawce" (naszym kocyku) i wysłuchały prześlicznej i zabawnej bajki o „Pająku na wakacjach". Za oknem mroźna jesień, a nas ocieplała wesoła i pogodna bajeczka. Zaczęliśmy rozmawiać sobie o pająkach. Maluchy wiedzą już sporo na ich temat. Odpowiadaliśmy sobie na takie pytania jak:

-Czy pająki to owady?
-Do jakiej rodziny należą pająki?
-Ile nóg mają pająki?
-Czym się żywią pająki?
-Czyim pożywieniem są pająki?
-Czy pająki są niebezpieczne?
-Co jest domem pająków?
-Do czego służy im pajęczyna?
-Jak pająki tworzą sieci?
-Jakie kształty mają sieci pająków?
-Czy dzieci pająków muszą się uczyć od rodziców umiejętności tworzenia pajęczyny?
-Co to jest odwłok?
-O ile razy sieć pajęcza jest silniejsza od stali?
-Czy pajęczyna jest elastyczna?
-Czy nić pajęcza jest cieńsza od ludzkiego włosa?
-Czy udało się naukowcom stworzyć sztuczną nić pajęczą?
-Czy z zachowania pająków można przewidzieć pogodę?
-Czy boimy się pająków? A jeżeli tak, to dlaczego?
-Czy pająki są pożyteczne i potrzebne?
-Czy pająki są ładne?
Na ostatnie pytanie dzieci głośno odpowiedziały NIE! :) Wyjątkiem były dla nich dwa pająki – bohater naszej bajki „Pająk na wakacjach" Agnieszki Frączek oraz bohater filmów animowanych Człowiek Pająk, czyli słynny Spiderman, o którym także sobie chwilę porozmawialiśmy.

Maluszki oglądały zdjęcia przeróżnych pajęczaków m.in.: pająków, skorpionów, kleszczy. Każde zdjęcie w książkach przyrodniczych wzbudzało sensację. Dzieci śmiały się, podchodziły, zasłaniały oczy i często mówiły BLE. :) Pająki może nie należą do najpiękniejszych, ale są z pewnością... superowe. :)

Przedszkolaki zamieniły się w pająki, czyli chodziły i skakały jak pająki. Stworzyły nawet sieć pajęczą, a potem udawały motylki, muchy, pająki i Spidermanów - starały się przejść pod pajęczyną nie dotykając jej. Śmiechu było co nie miara. Nawet Pani Gabrysia skusiła się na tę zabawę. :)
Po istnym pająkowym wariactwie dzieci pokolorowały pająki pastelami, a potem zaprowadziliśmy je do ich domu, czyli na pajęczynę.

Zajęcia były bardzo wesołe. Dziękujemy przedszkolakom, Pani Uli i Pani Gabrysi za przybycie. Do następnego spotkania Motylki.

Pająkowy zawrót głowy! Pająkowy zawrót głowy! Pająkowy zawrót głowy! Pająkowy zawrót głowy!
Pająkowy zawrót głowy! Pająkowy zawrót głowy! Pająkowy zawrót głowy! Pająkowy zawrót głowy!
Pająkowy zawrót głowy! Pająkowy zawrót głowy! Pająkowy zawrót głowy! Pająkowy zawrót głowy!
Pająkowy zawrót głowy! Pająkowy zawrót głowy! Pająkowy zawrót głowy! Pająkowy zawrót głowy!
Pająkowy zawrót głowy! Pająkowy zawrót głowy! Pająkowy zawrót głowy! Pająkowy zawrót głowy!
Pająkowy zawrót głowy! Pająkowy zawrót głowy!   

 

1000 lat kochane misie!

Szczegóły

25 listopada będziemy obchodzić Światowy Dzień Misia. Jest to dla dzieci jeden z ich ulubionych dni. W naszej bibliotece wraz z przedszkolakami z PP TPD "Motylki" w Manowie już dzisiaj świętowaliśmy urodziny wszystkich misiaczków. Maluszki przyniosły ze sobą swoje misie i inne miękkie, ukochane maskotki. Motylki usiadły "na zielonej trawce", słuchały ciekawych informacji, rozróżniały znane misie z bajek oraz prawdziwe niedźwiedzie. W misiakowym kuferku było pełno zagadek, które przedszkolaki losowały- odgadły wszystkie śpiewająco! Czytaliśmy wierszyk "z powtarzaniem". Następnie zapoznaliśmy się z przepiękną bajką z maskotką misiem - dzieci słuchały jej jak urzeczone. Później tuliliśmy się do swoich maskotek i razem z nimi wykonywaliśmy przeróżne ćwiczenia. Przyszedł wreszcie czas na zaśpiewanie misiakom 100 lat i na urodzinowe babeczki (zamienniki tortu). Babeczki przygotowała ciocia przedszkolaka. W jedną z nich włożyliśmy fontannę urodzinową oraz świeczkę, którą wszyscy zdmuchali. Po słodkim poczęstunku dzieci otrzymały emblematy z napisem "Kochamy misie!", które pięknie pokolorowały. Maluchy pożyczyły sobie także książeczki. Wszyscy (zarówno "Motylki", jak i misie) uznali, że przyjęcie było bardzo udane. :)

1000 lat kochane misie!

1000 lat kochane misie! 1000 lat kochane misie! 1000 lat kochane misie! 1000 lat kochane misie!
1000 lat kochane misie! 1000 lat kochane misie! 1000 lat kochane misie! 1000 lat kochane misie!
1000 lat kochane misie! 1000 lat kochane misie! 1000 lat kochane misie! 1000 lat kochane misie!
1000 lat kochane misie! 1000 lat kochane misie! 1000 lat kochane misie! 1000 lat kochane misie!
1000 lat kochane misie! 1000 lat kochane misie! 1000 lat kochane misie! 1000 lat kochane misie!
1000 lat kochane misie! 1000 lat kochane misie! 1000 lat kochane misie!  

W bibliotece jak w domu

Szczegóły

W naszej bibliotece zaczyna się robić przytulnie jak w domu. Rozweseliliśmy i ożywiliśmy trochę jej pomieszczenia meblami i dodatkami. Wszystkim się bardzo podoba, co nas niesamowicie cieszy. Zapraszamy :)

W bibliotece jak w domu W bibliotece jak w domu W bibliotece jak w domu W bibliotece jak w domu
W bibliotece jak w domu W bibliotece jak w domu W bibliotece jak w domu W bibliotece jak w domu

Konkurs kulinarny "Ziemniaczane Szaleństwo!" - rozstrzygnięcie.

Szczegóły

17 listopada w naszej bibliotece odbył się konkurs kulinarny pt. "Ziemniaczane szaleństwo!". Potrawy z ziemniakami (przeważnie w rolach głównych) zagościły na bibliotecznych stołach i zostały ocenione przez komisję. W jej skład wchodzili: Grażyna Góral, Dariusz Tucki i Barbara Pelc. Komisja zwracała uwagę na smak, zapach i prezentację dań. Pierwsze miejsce zajął Marian Węgrzyński za kopytka, pyzy i pyzy z serem. Drugie miejsce przypadło Jolancie Wachowiak za pierogi z farszem ziemniaczano-serowym. Komisja przyznała podwójne trzecie miejsce (taka sama ilość zdobytych punktów) dla Malwiny Stawickiej za kiełbaski/kiszki ziemniaczane oraz dla dzieci i nauczycieli z Punktu Przedszkolnego TPD "Motylki" w Manowie za faszerowane ziemniaki zapiekane w folii, które nazwano "Ziemniaczkami Kubusia Puchatka".

Po ogłoszeniu wyników, gratulacjach, wręczeniu dyplomów i nagrodzeniu zwycięzców oraz uczestników nastąpiła wspólna degustacja. Sponsorem nagród dla wszystkich biorących udział w konkursie byli: Wójt Gminy Manowo, Stowarzyszenie "Polska Samorządowa", Radni Manowa i Sołtys Manowa.
Przybyli goście zasiedli przy stole, kosztowali pysznych potraw i dyskutowali na różne tematy w bardzo miłej atmosferze. Przepiękną galerię rysunków pt. "Niezwykły Pan Ziemniak" stworzyły dzieci wraz z panią Anną Mikulską ze Świetlicy w Manowie. Galeria wspaniale ozdobiła bibliotekę i każdy z przybyłych gości miał możliwość ją podziwiać. Pani Elżbieta Kamińska przeczytała wiersz swojego autorstwa, który tematem nawiązywał do ziemniaków. Wszystkim bardzo się on spodobał. Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Manowa za udział w konkursie.

Organizatorem konkursu był Sołtys Manowa, Świetlica w Manowie i Biblioteka Publiczna w Manowie.

Konkurs kulinarny w Manowie będzie odbywał się co roku naprzemiennie raz w Świetlicy w Manowie, a raz w Bibliotece Publicznej w Manowie. Kolejny konkurs pt. "Dary lasu" nastąpi we wrześniu 2018r. i będzie miał miejsce w Świetlicy w Manowie.

 

Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Ziemniaczane szaleństwo!". Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Ziemniaczane szaleństwo!". Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Ziemniaczane szaleństwo!". Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Ziemniaczane szaleństwo!".
Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Ziemniaczane szaleństwo!". Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Ziemniaczane szaleństwo!". Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Ziemniaczane szaleństwo!". Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Ziemniaczane szaleństwo!".
Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Ziemniaczane szaleństwo!". Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Ziemniaczane szaleństwo!". Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Ziemniaczane szaleństwo!". Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Ziemniaczane szaleństwo!".
Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Ziemniaczane szaleństwo!". Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Ziemniaczane szaleństwo!". Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Ziemniaczane szaleństwo!". Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Ziemniaczane szaleństwo!".
Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Ziemniaczane szaleństwo!". Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Ziemniaczane szaleństwo!". Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Ziemniaczane szaleństwo!". Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Ziemniaczane szaleństwo!".
Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Ziemniaczane szaleństwo!". Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Ziemniaczane szaleństwo!". Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Ziemniaczane szaleństwo!". Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Ziemniaczane szaleństwo!".
Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Ziemniaczane szaleństwo!".    

Manowskie pogaduchy o książkach - "Wielki Marsz".

Szczegóły

W piątek, 17 listopada miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu "Manowskie pogaduchy o książkach" (Dyskusyjny Klub Książki). Tematem naszych rozmów był Stephen King i jego twórczość. Książką, którą omawialiśmy był „Wielki Marsz”. Futurystyczna wizja społeczeństwa ukazana w powieści zadziwiła uczestników spotkania. Spostrzeżenia osób o tej publikacji były niezwykle ciekawe, ich reakcje na niektóre fragmenty były niesamowite. Były łzy w oczach spowodowane cytatem, który czytelnikowi przypomniał  wzruszające momenty w jego życiu. Były także chwile złości, buntu i absolutnej niezgody z tym, co autor „tam nawypisywał”. King to prawdziwy król rynku wydawniczego. Jego książki sprzedają się znakomicie i zawsze są bestsellerami. Opinie czytelników o „Wielkim Marszu” były różne. Wizja społeczeństwa przedstawiona przez pisarza jest z pewnością porażająca i szokująca. Cieszymy się, że żyjemy w innej rzeczywistości.

Kolejne „Manowskie Pogaduchy o Książkach” odbędą się 5 stycznia 2018r. Będziemy omawiać „Zdążyć przed pierwszą gwiazdką” Katarzyny Grocholi.

Manowskie pogaduchy o książkach Manowskie pogaduchy o książkach Manowskie pogaduchy o książkach  

Higiena osobista - cykl "Na zielonej trawce".

Szczegóły

16 listopada do naszej biblioteki zawitały „Motylki” wraz z paniami. Dzieci, jak co tydzień, usiadły „na zielonej trawce” i uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych.

Tym razem postanowiliśmy porozmawiać o myciu rąk i higienie osobistej. Dlaczego musimy myć ręce? Gdzie? Jak? Kiedy?  Nasi najmłodsi czytelnicy wiedzą już na ten temat dość sporo.  Uczesticy zajęć wysłuchali kilku wierszyków. Część tekstów była aktywizująca, więc wszyscy włączyliśmy się w zabawę z powtarzaniem słów i pokazywaniem omawianych czynności. Później potańczyliśmy przy piosenkach „dla czyścioszków”. Dzieci pastelami pomalowały rysunki nawiązujące tematycznie do czynności higienicznych, wypożyczyły książki, przejrzały gazetki i pobawiły się na kocyku. Hitem są zawsze klocki - maluchy je uwielbiają. :) Do następnego poczytania „Motylki”. :)

Światowy Dzień Mycia Rąk Światowy Dzień Mycia Rąk Światowy Dzień Mycia Rąk Światowy Dzień Mycia Rąk
Światowy Dzień Mycia Rąk Światowy Dzień Mycia Rąk Światowy Dzień Mycia Rąk Światowy Dzień Mycia Rąk
Światowy Dzień Mycia Rąk Światowy Dzień Mycia Rąk Światowy Dzień Mycia Rąk  

60 rocznica urodzin Wojciecha Widłaka

Szczegóły

21 listopada 1957 roku w Krakowie urodził się Wojciech Widłak. Jest on redaktorem, pisarzem, autorem opowiadań dla dzieci, serii o "Panu Kuleczce" oraz m.in. takich książek jak "Sekret ponurego zamku", "Podręczny NIEporadnik", "Wesoły Ryjek", "Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach", "Dwa serca anioła". Wojciech Widłak znany jest przede wszystkim dzięki serii o bardzo popularnym i lubianym "Panu Kuleczce" (współpraca z ilustratorką Elżbietą Wasiuczyńską). Publikowana jest ona przez wydawnictwo Media Rodzina.*

Za tydzień pisarz będzie obchodził 60-tą rocznicę urodzin. Więcej informacji na temat autora oraz niektóre jego książki można odnaleźć w naszej bibliotece na specjalnie przygotowanej na tę okoliczność wystawce. Zapraszamy. 

*Źródło zdjęcia i informacji o autorze.

Wojciech Widłak Wojciech Widłak   

Nasza Polska

Szczegóły

9 listopada do naszej biblioteki zawitały przedszkolaki z PP TPD "Motylki" w Manowie wraz z Panią Ulą Drąg i Panią Gabrysią Gorgol. 11 listopada Polska będzie obchodzić swoje święto - Święto Niepodległości. Dzieci wysłuchały wierszy i informacji o Polsce. Wiedzą jak wygląda flaga naszego kraju, godło Polski i jak zmieniało się ono przez te wszystkie wieki. Wysłuchały także hymnu państwowego "Mazurka Dąbrowskiego" i przepięknie go zaśpiewały. 

Następnie Motylki stworzyły wspólną pracę - flagę Polski. Nasze narodowe barwy (biel i czerwień) zostały odbite z pomalowanych farbami rąk. Wszyscy byliśmy brudni i zadowoleni z rezultatów naszej pracy. Po zajęciach nasi najmłodsi czytelnicy pożyczyli sobie książeczki i pobawili się na naszej "zielonej trawce", czyli na dywanie. Dziękujemy za wspaniałe odwiedziny. Do zobaczenia za tydzień. :)

Nasza Polska Nasza Polska Nasza Polska Nasza Polska
Nasza Polska Nasza Polska Nasza Polska Nasza Polska
Nasza Polska Nasza Polska Nasza Polska Nasza Polska
Nasza Polska    

O pierwszej miłości słów kilka...

Szczegóły

3 listopada odbyły się zajęcia czytelnicze z cyklu SMC (Spotkania Młodych Czytelników) pt. "O pierwszej miłości słów kilka". Dziewczynki czytały i wysłuchały najciekawszych fragmentów książki Pawła Beręsewicza pt. "Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek?". Jacek Karaś, główny bohater książki zakochał się w koleżance z klasy na amen. Uczestniczki zajęć uśmiały się z przytaczanych fragmentów. Było naprawdę zabawnie. 

 

O pierwszej miłości słów kilka - SMC. O pierwszej miłości słów kilka - SMC. O pierwszej miłości słów kilka - SMC.  
 

Kilka słów o książce:

Komu z nas nie marzył się jakiś chłopak, dziewczyna? 
Zazwyczaj była to osoba do której wzdychała połowa klasy...
Kto z nas nie podkochiwał się w swoim wybranku/wybrance? Pewnie większość z nas. Zerkało się wciąż ukradkiem na daną osobę, serce szybciej biło w jej otoczeniu, pociły się ręce, zachowywaliśmy się jak wariaci - istna mordęga, prawda? Ale jakie to urocze! Wspomina się to do końca życia: pierwsze zauroczenia, odkrywanie swojej i innych atrakcyjności, porównywanie się do rywali, ocenianie swoich szans na wygraną...
"Jest chyba rzeczą naturalną, że kiedy już się człowiekowi przydarzy zakochać, bardzo liczy na odwzajemnienie swojego zakochania, a co śmielsi próbują nawet owo odwzajemnione zakochanie wywołać. Co prawda, ze śmiałością nie było u mnie najlepiej, ale postanowiłem, że ze względu na dość zaawansowany stopień zakochania powinienem znaleźć w sobie jakieś ukryte pokłady odwagi i podjąć stosowne działania. 
Nie zamierzałem się do Kaśki Kwiatek p o d w a l a ć . (Podwalanie polega na głośnym bekaniu, zabieraniu czapki i publicznym dręczeniu klasowego ofermy Tadka Cichonia). Podwalanie pasowało do Piotrka, ale nie do mnie. 
Nie zamierzałem Kaśki Kwiatek p o d r y w a ć . (Podrywanie polega na byciu cool, żuciu gumy i mówieniu "cześć mała!"). Podrywać można zwyczajne dziewczyny. W przypadku Kaśki to w ogóle nie wchodziło w grę. 
Nie zamierzałem się do Kaśki Kwiatek z a l e c a ć . (Zalecanie polega na przynoszeniu kwiatków, słodkich uśmieszkach i ogólnym podlizywaniu). Chłopacy umarliby ze śmiechu - a ja jeszcze wcześniej ze wstydu. 
Według słownika mogłem ewentualnie do Kaśki Kwiatek startować, umizgać się, flirtować z nią, smalić do niej cholewki i sadzić koperczaki. Żadna z tych pozycji nie brzmiała zbyt poważnie, a ja miałem b a r d z o poważne zamiary. W końcu przyszło mi do głowy, że skoro z a k o c h a ł e m  s i ę, to czemu nie miałbym spróbować zakochać i Kaśki. Takie rozwiązanie wydawało mi się rozsądne, godne i sprawiedliwe. To jest to! - pomyślałem. -Muszę zakochać Kaśkę Kwiatek!".
Dalsze plany Jacka Karasia zwane planami A, B, C i D, różnią się drastycznie w jego marzeniach od tego, jak potoczyły się one w rzeczywistości. Można zrywać boki ze śmiechu!!!
 
Paweł Beręsewicz ma genialne pomysły i niebywałą świeżość spojrzenia na świat. W autorze drzemie wspaniałe dziecko z ogromną wyobraźnią.
 
Książka jest cudowną lekturą dla dzieci/nastolatków. Grzegorz Leszczyński w książce - przewodniku dla bibliotekarzy pt.:"Magiczna biblioteka" w piękny sposób pisze o tej książce:
"Z humorem, bardzo taktownie o pierwszym uczuciu młodziutkiego chłopca do szkolnej koleżanki. Jak to w tym wieku bywa, wszystkie pomysły, żeby "zakochać Kaśkę", czyli sprowokować jej wzajemność, są śmieszne i skazane na klęskę. Każdego nieudacznika Beręsewicz postawi na nogi. A że każdy jest po trosze nieudacznikiem, każdy znajdzie tu coś z siebie. Dorosły też."
Lektura jest genialna w swojej prostocie. Naiwność, ale i bezpretensjonalność, rozemocjonowanie Jacka Karasia, są aż porywające. I ta jego nigdy-nie-kończąca-się wyobraźnia oraz pomysłowość, które zalewają nas energią, kreatywnością, swoją niepowtarzalnością. Co jest równie ważne, to to, iż autor umie świetnie przekazać nam przesłanie, które mówi o tym, żebyśmy nie przejmowali się swoimi słabymi stronami, nie zamykali w sobie, każdy z nas jest inny i trzeba siebie zaakceptować takim, jakim się jest (ze swoimi słabostkami i swoją dziwnością) i nie poddawać się - być pewnym swojego. To piękna nauka wiary w siebie, nawet dla tych najbardziej nieśmiałych i nieudolnych. Podejdźmy do swoim porażek z przymrużeniem oka, nie uda się, to trudno, świat będzie trwał nadal. Wszystko jest napisane w bardzo zabawnej formie - chłopiec, dziewczyna, a nawet dorosły uśmieje się z tej lektury do łez i nabierze dystansu do siebie, swojego otoczenia i swoich problemów (niekoniecznie tylko tych miłosnych). 
 
Książka "Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek" jest dostępna z naszej bibliotece. Serdecznie zapraszamy. :)
 
   
© Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie