Kalendarium imprez  

grudzień 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
   

Polityka bezpieczeństwa  

   

Promocja czytelnictwa

Elfy Świętego Mikołaja

Szczegóły

Magiczne Świeta 0118 grudnia br. w ramach spotkań przedświątecznych z przedszkolakami, odbyły się zajęcia dla grupy 5-latków z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie pt. „Elfy Świętego Mikołaja". Podczas spotkania dzieci wysłuchały świątecznej opowieści o pracy elfów i o tym jak Święty Mikołaj dostarcza prezenty dzieciom. Dowiedziały się także ile reniferów jest w zaprzęgu, oraz który z nich jest najważniejszy i dlaczego.

Czytaj więcej...

Magiczne Święta

Szczegóły

Magiczne Święta 107 grudnia br. w grupie 4-latków z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie odbyły się zajęcia biblioteczne. W świąteczny nastrój wprowadziła nas opowieść o leniwym elfie Bazylim, następnie rozmawialiśmy o zwyczajach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Jednym z nich jest wysyłanie do bliskich i znajomych kartek z życzeniami. Ponieważ kartki wykonane samodzielnie są najpiękniejsze, więc każde dziecko zrobiło swoją wspaniałą kartkę świąteczną. Na zakończenie zajęć dzieci zaprezentowały swoje dzieła.

Czytaj więcej...

W krainie czarów i wróżb

Szczegóły

147435597d314a7f902292ef53ef585829 listopada br. grupa 6-latków z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie została zaproszona do udziału w zajęciach bibliotecznych, gdzie głównym tematem były andrzejki. Na wstępie dzieci zostały zapoznane z andrzejkowymi tradycjami kiedyś i dziś, następnie wysłuchały fragmentu książki „Upiorne andrzejki" Agnieszki Stelmaszyk. Nie zabrakło także przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodkich cukierków z wróżbą oraz wróżb z magicznych gwiazd. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie?

Czytaj więcej...

O Powstaniu Państwa Polskiego

Szczegóły

O Powstaniu Państwa Polskiego 0220 listopada br. grupa 5-latków z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie wzięła udział w zajęciach bibliotecznych. Zajęcia rozpoczęliśmy od legendy o „Lechu, Czechu i Rusie", która przybliżyła dzieciom historię powstania państwa polskiego. Następnie omówiliśmy nasze symbole narodowe i utrwaliliśmy je podczas zadań grupowych.

Czytaj więcej...

"Patriotyzm dla najmłodszych" - spotkanie autorskie z Moniką Sawicką

Szczegóły

Patriotyzm dla najmłodszych 21W ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę zaprosiliśmy do nas autorkę książek dla dzieci, Panią Moniką Sawicką. Pisarka przeprowadziła warsztaty dla 6-latków z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie pt.: „Patriotyzm dla najmłodszych". Podczas zajęć dzieci zostały zapoznane z legendą o „Lechu, Czechu i Rusie", której wysłuchały z zaciekawieniem. Następnie wraz z małym pieskiem Kajtkiem, bohaterem serii książek dla dzieci, omówiliśmy tak ważne pojęcia jak: Co to jest ojczyzna?, Kto to jest patriota?, Czym jest naród? Autorka przybliżyła także, sylwetkę Józefa Piłsudskiego oraz historię polskich symboli narodowych, które następnie pokolorowały. Na zakończenie przedszkolaki wspólnie wykonały pracę plastyczną „Patriotyczne łapki".

Czytaj więcej...

Spotkanie autorskie z Justyną Bednarek

Szczegóły

Spotkanie autorskie 1415 października br. zaprosiliśmy naszych młodych czytelników na spotkanie autorskie z Panią Justyna Bednarek. Ze względu na remont Biblioteki Publicznej w Rosnowie spotkanie, dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Joanny Margraf-Sobańskiej, odbyło się w Szkole Podstawowej im. 26 PLM w Rosnowie. Zaproszona przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną autorka jest romanistką, która wiele lat pracowała jako dziennikarka i redaktorka. Jej "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" z ilustracjami Daniela de Latour zostały uznane najlepszą książką dziecięcą 2015 roku w konkursie Empiku "Przecinek i Kropka", zdobyły też Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy. Oprócz wspomnianych "Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek" autorka napisała wiele innych wspaniałych książek, po które dzieci chętnie sięgają. Podczas spotkania Pani Justyna bardzo ciekawie opowiadała o swoich książkach, pokazywała je, czytała fragmenty i zachęcała do sięgania po lekturę. Dodatkowo pisarka przyniosła rekwizyty w postaci kolorowych skarpet i sprytnych kun, które pobudziły dziecięcą wyobraźnię i zmobilizowały do aktywnego uczestnictwa w spotkaniu. Autorka opowiedziała również dzieciom o tym jak powstaje książka i ile osób musi nad nią pracować, aby trafiła do rąk czytelnika. Na zakończenie spotkania, które przebiegło w miłej i twórczej atmosferze dzieci podziękowały autorce wręczając pamiątkowy dyplom oraz czekoladki, za co autorka odwdzięczyła im się rozdając autografy.

Czytaj więcej...

Informacja

Szczegóły

bib przer

Najlepszy Czytelnik Lata 2018

Szczegóły

Najlepszy Czytelnik Lata 2018 06Do konkursu „Najlepszy Czytelnik lata 2018" zorganizowanego przez Biblioteki Publiczne Gminy Manowo przystąpiło czternaścioro uczestników, którzy podczas wakacji przeczytali i zilustrowali łącznie 41 książek. Spośród nich wybraliśmy czterech zwycięzców:
I miejsce – Katarzyna Cybulska
II miejsce - Antonina Jaworska
III miejsce – Eliza Elert
IV miejsce – Maja Jaworska
Każdy uczestnik otrzymał nagrodę w postaci książki oraz dyplom. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do kolejnych konkursów.

Czytaj więcej...

Informacja

Szczegóły

Informacja

"Podwodny świat"

Szczegóły

Podwodny świat 2217 lipca br. dzieci ze świetlicy „Rozgłośnia" wzięły udział w zajęciach bibliotecznych, podczas których zostały zapoznane z dziecięcą literaturą popularnonaukową znajdującą się w naszej bibliotece. Podczas spotkania „świetliczanki" dowiedziały się, że literatura popularnonaukowa to taka, która dotyczy konkretnych dziedzin, np. historii, matematyki czy literatury, ale i także wiedzy związanej ze wszystkim co nas otacza. I tak w naszej bibliotece dzieci mogą znaleźć książki dotyczące życia dinozaurów, ogrodnictwa, kosmosu, okrętów wojennych, historii Polski, mórz i oceanów i.t.p.. Z pośród bogatej oferty książek wybraliśmy tylko te, które dotyczyły mórz i oceanów oraz ich mieszkańców, zapoznaliśmy się z nimi dokładniej i na ich podstawie stworzyliśmy własny podwodny świat.

Czytaj więcej...

"Kocia arystokracja"

Szczegóły

Kocia arystokracja 0710 lipca br. biblioteka stała się miejscem spotkania miłośników kotów. Koty, kotki i kocurki zagościły i zadomowiły się u nas na dobre, a dzieci ze świetlicy „Rozgłośnia" z zainteresowaniem wysłuchały bajki o kociej przyjaźni i bezinteresownej pomocy oraz o paryskiej arystokratce Madame i jej nielojalnym lokaju Edgarze. Po omówieniu bajki i krótkiej rozmowie o przyjaźni wśród ludzi i zwierząt wykonaliśmy wspólna pracę plastyczną.

Czytaj więcej...

"Alarmowy 112"

Szczegóły

Alarmowy 112 2003 lipca br. dla dzieci uczęszczających do świetlicy odbyły się zajęcia bajkoterapeutyczne -„Alarmowy 112". Podczas spotkania dzieci wysłuchały opowiadania Beaty Ostrowickiej „112", następnie omówiliśmy jego treść oraz jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia i do kogo zadzwonić, aby wezwać pomoc. Kolejnym etapem zajęć była nauka wzywania pomocy przez telefon, co okazało się nie takie łatwe jakby się wydawało. Jednak po krótkich ćwiczeniach, każdy z uczestników zajęć prawidłowo wezwał pomoc. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały wspólną pracę plastyczną.

Czytaj więcej...

Konkurs

Szczegóły

plakat n STRONĘ

Czytaj więcej...

Wakacje w Bibliotece

Szczegóły

Wakacje w bibliotece na stronę

JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM

Szczegóły

JAk nie czytam

Czytaj więcej...

JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM

Szczegóły

MT_IGNORE:Jak nie czytam

Organizatorem głównym akcji „Jak nie czytam, jak czytam" jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole". Na szczeblu lokalnym organizatorem jest SP im. 26 PLM w Rosnowie oraz Biblioteka Publiczna w Rosnowie.

 

 

 

Dzień baśni i bajek europejskich

Szczegóły

Dzień baśni i bajek 1317 maja br. w naszej bibliotece odbył się Dzień baśni i bajek europejskich, w którym uczestniczyły 6-latki z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie wraz z panią Ewą i panią Anią.Podczas naszej niezwykłej podróży do krainy baśni i bajek odgadywaliśmy zagadki, rozwiązywaliśmy łamigłówki oraz wykonywaliśmy szereg ćwiczeń związanych z bajkowymi postaciami. Na koniec zajęć odbyła się sesja fotograficzna podczas, której dzieci wcieliły się w postać Czerwonego Kapturka i wilka.

Czytaj więcej...

Królowa pszczół

Szczegóły

królowa.przer15 maja br. w ostatnim dniu Tygodnia Bibliotek, odbyły się zajęcia promujące literaturę wśród najmłodszych. Tym razem zajęcia przeprowadzone zostały w grupie 3-latków z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie. Podczas spotkania dzieci zostały zapoznane z baśnią W. i J. Grimm pt.: „Królowa pszczół" w teatrzyku Kamishibai. Po przeczytaniu i krótkim omówieniu baśni „Krasnoludki" zostały zaproszone do wspólnej zabawy, podczas której wcieliły się w role pracowitych pszczółek.

Czytaj więcej...

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke

Szczegóły

Spotkanie autorskie 3610 maja br. w Bibliotece Publicznej w Rosnowie, podczas Tygodnia Bibliotek, uczniowie klas III i IV Szkoły Podstawowej im. 26 PLM w Rosnowie wraz ze swoimi nauczycielami wzięli udział w spotkaniu autorskim z panem Grzegorzem Kasdepke, cenionym twórcą literatury dziecięcej i młodzieżowej, autorem wielu bestsellerów, które cieszą się olbrzymią popularnością wśród czytelników. Pan Grzegorz już od pierwszych chwil spotkania nawiązał bardzo dobry kontakt z młoda publicznością. Ciekawie i dowcipnie opowiadał o swojej twórczości i o tym jak został pisarzem mimo tego, że jako 10-latek nie czytał książek. Po krótkim wstępie przeczytał dzieciom fragment „Detektywa Pozytywki" jednej z bardziej lubianej książki dla dzieci. Młodzi czytelnicy brali także czynny udział w spotkaniu, ponieważ pan Grzegorz tak aktywizował swoich słuchaczy, aby prowokować ich do rozmowy, np. na temat związków frazeologicznych, o których napisał książkę „ Co to znaczy...101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń". W trakcie spotkania dzieci starały się wyjaśnić znaczenie popularnych powiedzonek, z którymi spotykają się na co dzień, np. co to znaczy „suszyć zęby", „być w skowronkach", czy „być na świeczniku". Dzieci zachęcone bezpośredniością autora zadawały mnóstwo pytań, na które pan Grzegorz cierpliwie odpowiadał. Ciekawiło ich kiedy napisał pierwszą książkę, co go do tego skłoniło, oraz to jakim jeździ autem i dlaczego jego pies ma na imię kot i chodzi po drzewach. Na zakończenie udanego, pełnego humoru spotkania dzieci otrzymały autografy i mogły jeszcze przez chwilę indywidualnie porozmawiać z autorem.

Czytaj więcej...

Jaś i magiczna fasola

Szczegóły

Jas i magiczna fasola 23W środę 9 maja br., podczas Tygodnia Bibliotek, nasza bibliotekę odwiedziły „Smerfy" z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie. Podczas spotkania dzieci z uwagą wysłuchały baśni o „Jasiu i magicznej fasoli", po czym doskonale odpowiadały na zadane pytania. Kolejnym zadaniem przedszkolaków było dostarczenie dla wiewiórki magicznych fasolek, zadanie nie było łatwe ponieważ, aby dotrzeć do „Okruszka" musiały pokonać kręty labirynt. Ostatnim zadaniem maluchów było własnoręczne zasadzenie magicznych cebulek.

Czytaj więcej...

"Krasnoludki" w bibliotece

Szczegóły

Krasnoludki w bibliotece 0127 kwietnia br. nasza bibliotekę po raz pierwszy odwiedziły 3-latki z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiej bajki K. Polaka „Bałagan w bibliotece", którą wspólnie omówiliśmy, następnie w przystępny sposób przybliżono pracę bibliotekarza, dzieci zobaczyły jak wygląda karta czytelnika, poznały także zasady wypożyczania książek, a z listu, który otrzymały od książki dowiedziały się jak należy o nią dbać. Podczas wizyty grupa została oprowadzona po bibliotece i zapoznana z poszczególnymi działami, oczywiście najwięcej entuzjazmu wzbudził dział książek dla dzieci, gdzie z zaciekawieniem przeglądały kolorowe i bogato ilustrowane książeczki. Na koniec spotkania maluchy wcieliły się w rolę bibliotekarza i własnoręcznie stawiały pieczątki na zaproszeniach do biblioteki, które zabrały dla swoich rodziców.

Czytaj więcej...

Tydzień Bibliotek

Szczegóły

Tydzień Bibliotek

Informacja

Szczegóły

Informacja

UWAGA!

Szczegóły

UWAGA!

Czyste powietrze źródłem zdrowia

Szczegóły

Czyste powietrze 0912 kwietnia br. przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie wzięły udział w zajęciach bibliotecznych "Czyste powietrze źródłem zdrowia". Podczas zajęć dzieci wysłuchały opowiadania H. Okońskiej "Jak wiosna ratowała przyjaciół", po czym wspólnie omówiliśmy treść opowiadania, źródła zanieczyszczeń oraz zachwań, które przyczyniają się do tego, aby nasze powitrze było czyste.

Czytaj więcej...

Nasz czytelnik nagrodzony !!!

Szczegóły

Huber prz

W czasie ferii zimowych w naszej bibliotece zostały zorganizowane zajęcia czytelniczo - plastyczne dotyczace twórczości Adama Bahdaja. Podczas nich powstały ilustracje przedstawiające okładki książek pisarza, które zostaly zgłoszone do powiatowego konkursu plastycznego "Ilustrujemy książki Adama Bahdaja", zorganizowanego przez Koszalińska Bibliotekę Publiczną. Po ogłoszeniu wyników okazało się, iż jeden z naszych czytelników- Hubert Janiec został jego laureatem.

Gratulujemy serdecznie i życzymy kolejnych sukcesów.

Nowy numer telefonu

Szczegóły

Rosnowo tel.2

Na Olimpie

Szczegóły

Na Olimpie 20W czwartkowe przedpołudnie w naszej bibliotece zagościły 4-latki z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie. Tematem naszego spotkania była Grecja i Bogowie olimpijscy. Podczas spotkania dzieci zostały zapoznane z opowiadaniem Małgorzaty Strzałkowskiej „Na Olimpie". Dowiedziały się także gdzie leży Grecja, jaka jest jej stolica i flaga oraz jaki panuje tam klimat. Rozmawialiśmy również o Bogach olimpijskich, a także o pierwszych igrzyskach greckich zorganizowanych w Olimpii ku czci Boga Zeusa. Następnie przedszkolaki wzięły udział w greckiej olimpiadzie, podczas której dwie drużyny zmagały się w różnych dyscyplinach sportowych. Na zakończenie odbyło się uroczyste wręczenie medali.

Czytaj więcej...

Dzień Kobiet

Szczegóły

Dzień Kobiet 028 marca br. w Przedszkolu Samorządowym w Rosnowie odbyły się zajęcia biblioteczne z grupa 6-latków. Z uwagi na to, że 8 marca to Dzień Kobiet, więc i nasze zajęcia dotyczyły tego święta. W pierwszej części spotkana dzieci zostały zapoznane w wierszem L.J. Kerna „Dzień Kobiet", z którego dowiedziały się kiedy obchodzimy to święto, ile jest kobiet na świecie i jak je rozpoznać. Po rozmowie z dziećmi odgadywaliśmy zagadki dotyczące zawodów w jakich pracują kobiety, szukaliśmy także ilustracji do zagadek oraz odpowiednich podpisów. Na zakończenie każde dziecko wykonało samodzielnie postać pielęgniarki.

Czytaj więcej...

Klub Młodych Miłośników Książki

Szczegóły

Królowa prszczół 04W ramach utworzonego Klubu Młodych Miłośników Książki w lutym br. odbyły się pierwsze zajęcia, podczas których klubowicze zaostali zapoznani z baśnią braci Grimm - "Królowa pszczół". Celem zajęć było przedewszystkim zainteresowanie literaturą dziecięcą. Podczas spotkania kształtowano także postawy tolerancji i akceptacji oraz współpracy w zespole.

Czytaj więcej...

Wystawa plansz komikskowych "Tomek i tajemnica zaginionego pomnika"

Szczegóły

Wystawa 01Wystawa plansz komiksowych pt.: „Tomek i tajemnica zaginionego pomnika", powstała w ramach projektu promującego twórczość Alfreda Szklarskiego w 105. rocznicę jego urodzin. Komiks napisany został podczas warsztatów w bibliotece  m.in. przez dzieci z Rosnowa. Scenariusz powstał pod opieką Małgorzaty Karoliny Piekarskiej, autorki książek dla młodzieży.
Wystawa mieści się przy bibliotece w Rosnowie i jest eksponowana w godzinach jej pracy.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego"

Czytaj więcej...

Ilustrujemy książki Adama Bahdaja

Szczegóły

Konkurs 1423 stycznia br. dziecięcy czytelnicy naszej biblioteki przystąpili do powiatowego konkursu plastycznego „Ilustrujemy książki Adama Bahdaja". Organizatorem konkursu jest Koszalińska Biblioteka Publiczna, a jego celem przybliżenie twórczości Adama Bahdaja, jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy książek dla dzieci i młodzieży w 100. rocznicę urodzin autora, zachęcanie do czytania i rozwijanie wyobraźni przez udział w konkursie oraz popularyzacja działań plastycznych i poszerzenie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych umożliwiających dzieciom zaprezentowania swojego talentu.

Czytaj więcej...

Drzewo darów

Szczegóły

Drzewo darów 27„Była sobie raz jabłoń, która kochała małego chłopca", tak zaczyna się niezwykła książka o braniu i dawaniu, o bezwarunkowej miłości, roszczeniowej postawie i pokorze, która pojawia się z wiekiem. Podczas czwartkowych zajęć bibliotecznych opartych na książce Shela Silversteina „Drzewo darów" najmłodsi czytelnicy naszej biblioteki zostali zapoznani z historią drzewa i chłopca, z historią, która jest wzruszającą interpretacją daru miłości i tego w jaki sposób druga osoba jest w stanie ten dar odwzajemnić. Po zapoznaniu się z lekturą i omówieniu tematu, zadaniem dzieci było stworzenie własnej historii chłopca i drzewa, która została na koniec zaprezentowana w teatrzyku kamishibai.

Czytaj więcej...

W świecie baśni i marzeń

Szczegóły

W świecie baśni i marzeń 23We wtorek 16 stycznia br. dzieci ze świetlicy Rozgłośnia w Rosnowie wzięły udział w zajęciach bibliotecznych. Inspiracją do nich były książki Williama Joyce na podstawie, których powstał film dla dzieci „Strażnicy marzeń". Podczas zajęć dzieci z zaciekawieniem wysłuchały fragmentów książki, które omówiliśmy z punktu widzenia dziecka. Podczas drugiej części spotkania, ułożyły puzzle z postaci książkowych i pomalowały je. Celem zajęć było przedstawienie istoty marzeń, ich źródeł, cech oraz powiązań z innymi pojęciami, takimi jak: fantazja, wyobraźnia i sny.

Czytaj więcej...

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Szczegóły

KARTA MARTA

Pani Zamieć

Szczegóły

Pani zamieć 0914 grudnia br. odbyło sie ostatnie spotkanie tego roku z przedszkolakami z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie. Podczas zajęć dzieci wysłuchały niemieckiej bajki braci Grimm "Pani Zamieć". W kolejnej części zajęć udaliśmy się w podróż do Niemiec, podczas której maluchy zostały zapoznane ze zwyczajami i kulturą tego kraju. Wykonały także flagę Nimiec i "zasadziły" ziemniaki na słynną niemiecką sałatkę ziemniaczaną - Kartoffelsalat.

Czytaj więcej...

Tomek i tajemnica zaginionego pomnika

Szczegóły

Tomek i tajemnica zaginionego pomnika 036 grudnia br. czytelnicy dziecięcy z biblioteki w Rosnowie zostali zaproszeni na uroczysty finał projektu „Tomek i tajemnica zaginionego pomnika". W ramach 6-cio miesięcznego projektu odbył się cykl imprez promujących twórczość Alfreda Szklarskiego w 105. rocznicę jego urodzin. Spotkanie rozpoczęliśmy od obejrzenia wystawy w Galerii Regin KBP, poświęconej komiksowi stworzonemu przez dzieci z Koszalina i powiatu koszalińskiego, wśród których znajdowała się grupa z Rosnowa. Po wizycie w galerii udaliśmy się na spotkanie z Arkadym Pawłem Fiedlerem, który opowiedział nam o swojej 3,5 miesięcznej podróży „Maluchem" z Egiptu do RPA. Na zakończenie każdy uczestnik projektu otrzymał egzemplarz komiksu oraz pamiątkowy kubek.

Czytaj więcej...

Zimowe sypialnie zwierząt

Szczegóły

Zimowe sypialnie zwierząt 201 grudnia br. do naszej  biblioteki zawitały przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie. Podczas zajęć dzieci wysłuchały opowiadania o krasnalu i wróbelku, którzy przemierzali las i dowiadywali się jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Po uważnym wysłuchaniu opowiadania dzieci poprawnie odpowiadały na zadane pytania, rozwiązywały zagadki, a odgadnięte zwierzęta przyporządkowywały do odpowiedniej grupy. Ostatnim zadaniem przedszkolaków było przejście przez labirynt i pomoc wiewiórce Rudej Kitce w gromadzeniu zapasów na zimę.

Czytaj więcej...

"Nieznajomość prawa szkodzi" - spotkanie autorskie z Jakubem Skworzem

Szczegóły

Spotkanie autorskie 1920 listopada br. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Jakubem Skworzem, autorem książek dla dzieci i młodzieży. Podczas spotkania nawiązującego do książki „Nieznajomość prawa szkodzi", uczniowie klas III i IV z miejscowej Szkoły Podstawowej zostali zapoznani z podstawowymi pojęciami prawnymi, dowiedzieli się także na czym polega praca prawnika oraz tego, że zbyt korzystne okazje w Internecie mogą być próbą oszustwa. Podczas warsztatów uczestnicy poznali Oskara i jego historię. Razem z prowadzącym odkryli czy nieznajomość prawa ma dla nas konsekwencje oraz co z tego wynika, czy prawnik to osoba zaufana i czy jest w stanie nam pomóc.

Czytaj więcej...

"Dzień i noc"

Szczegóły

Dzień i noc 0227 października br. nasza bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie. Podczas zajęć grupa 4-latków wysłuchała opowiadania „Dzień i noc", poznając ich naturalną przemienność. Po wysłuchaniu opowiadania dzieci bez problemu potrafiły odpowiedzieć na zadane pytania, doskonale także poradziły sobie podczas zabawy muzyczno-ruchowej, od której trudno było ich oderwać.

Czytaj więcej...

Mały Europejczyk

Szczegóły

Unia Europejska 13Dnia 12 października br. w ramach promocji czytelnictwa wśród najmłodszych, odbyły się zajęcia biblioteczne dla grup 5 – latków. Tematem zajęć była Europa i Unia Europejska. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się z legendy jak powstał Europa i skąd wzięła się jej nazwa. Następnie na podstawie książki „Unia Europejska" została im przybliżona historia powstania Unii Europejskiej, przedszkolaki poznały także jej flagę, hymn i walutę. Kolejnym etapem zajęć było zapoznanie z flagami państw członkowskich oraz umiejscowienie ich przy odpowiednim państwie. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały „Order Małego Europejczyka". Miłym zakończeniem zajęć było wręczenie dla bibliotekarza własnoręcznie wykonanej książki obrazkowej oraz przepięknej różyczki.

Czytaj więcej...

Wybraliśmy Gminnych Mistrzów Pięknego Czytania

Szczegóły

Mistrz Pięknego Czytania 3627 września br. odbył się XVI Gminny Konkurs „Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania" – „Czytamy Chmielewską". W konkursie wzięły udział dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Manowie oraz Szkoły Podstawowej w Rosnowie. Każdy uczestnik reprezentował po dwa fragmenty tekstu – jeden wybrany przez siebie, drugi zaś wylosowany na miejscu. Prezentacje uczestników oceniała komisja w składzie: Barbara Pelc, Ewa Magnowska oraz Karina Maciejewska.

 

 

Finalistami XVI edycji konkursu zostali:
Kategoria „szkoła podstawowa"
I miejsce – Izabela Nierzwicka ze SP w Rosnowie
II miejsce – Aleks Miłaszewski ze SP w Rosnowie
Kategoria „gimnazjum"
I miejsce – Zuzanna Siergiej ze SP w Manowie
II miejsce - Zuzanna Mielnik ze SP w Manowie

Zwycięzcy tegorocznego konkursu będą reprezentować naszą gminę na XVI Powiatowym Konkursie „Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania" – „Czytamy Chmielewską" w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej.
Laureaci oraz pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Wszystkim uczestników konkursu serdecznie gratulujemy, a laureatom życzymy powodzenia na konkursie powiatowym.

Czytaj więcej...

Godziny otwarcia

Szczegóły

Prezentacja1

Bajeczne ogrody raf koralowych

Szczegóły

Rafa koralowa 2719 lipca br. naszą bibliotekę „odwiedziła" mała reporterka Nela. Wraz z nią wybraliśmy się na rafy koralowe Morza Czerwonego. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się co to jest rafa koralowa, jakie stworzenia morskie ja zamieszkują oraz dlaczego Morze Czerwone jest czerwone. Po części teoretycznej przyszedł czas na zajęcia praktyczne podczas, których "świetliczaki" wykonały łódź podwodną i wspólnie zanurkowały w głębiny Morza Czerwonego czyste, ciepłe wody aby zobaczyć raf koralowych bajeczne ogrody.

 

Czytaj więcej...

Magiczne drzewo

Szczegóły

Magiczne drzewo 3112 lipca br. podczas zorganizowanych zajęć wakacyjnych, dzieci ze świetlicy "Rozgłośnia" w Rosnowie wzięły udział w zajęciach bibliotecznych. Inspiracją do nich były książki Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo". Podczas zajęć dzieci zostały zapoznane z przygodami trojga rodzeństwa, ich rodziców i złośliwej ciotki Maryli. Po zapoznaniu się z lekturą przyszedł czas na drugą część zajęć podczas, których dzieci wykonały swoje magiczne drzewo i umieściły na nim swoje marzenia.

Czytaj więcej...

Warsztaty literackie

Szczegóły

Tomek w krainie sztuki 156 lipca br. w bibliotece odbyły sie warsztaty literackie z dziennikarką prasową i telewizyjną, autorką książek dla młodzieży Karoliną Małgorzatą Piekarską podczas, których uczestnicy zorganizowanych zajęć wakacyjnych w Rosnowie pisali wspólnie fabułę do komiksu "Tomek i tajemnica zaginionego pomnika" (komiks współtworzą dzieci z Mielna, Będzina, Biesiekierza,Świeszyna, Dargini, Polanowa oraz Sianowa). Wspólna praca zostanie wydana i zaprezentowana na grudniowych warsztatach podsumowujących cykl spotkań dotyczących twórczości Alfreda Szklarskiego. Warsztaty poprowadzi Paweł Arkady Fiedler.

Czytaj więcej...

Świat oczami młodych - Czas na zdrowie

Szczegóły

 

Zuzanna Salamon

Julia Mikulska 2

Julia Mielnik z

 

 

 

Konkurs na projekt znaczka pocztowego na terenie naszej gminy został rozstrzygnięty. Do konkursu ogólnokrajowego przeszły prace: Zuzanny Salamon z Rosnowa (praca po lewej stronie w góry), Julii Mikulskiej z Manowa (praca po prawej stronie u góry) oraz  Julii Mielnik z Wyszewa (praca po lewej stronie na dole). Te trzy prace wezmą także udział w głosowaniu internałtów, więc prosimy o głosy na prace dziewczyn. Oto jak można oddać swój głos:

Krok 1: REJESTRACJA INTERNAUTY na stronie konkursu: http://www.oczamimlodych.pl/rejestracja
Formularz rejestracyjny znajduje się w górnym prawym rogu strony.
Należy podać jedynie login, hasło oraz adres e-mail, na który zostanie przesłany link aktywujący konto nowego użytkownika.
UWAGA! Jeśli mail nie dotrze proszę sprawdzić SPAM.

Krok 2: POTWIERDZENIE REJESTRACJI.
Należy się zalogować do konta e-mail podanego podczas rejestracji. W celu potwierdzenia rejestracji należy kliknąć w link aktywacyjny, który został przysłany mailem od Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
UWAGA! Jeśli wiadomość nie dotrze proszę sprawdzić SPAM.

Krok 3: LOGOWANIE INTERNAUTY
Link do logowania znajduje się w górnym prawym rogu strony.
Logowanie na stronie konkursu za pomocą loginu i hasła wybranego podczas rejestracji.

Krok 4: WYBÓR 4 PRAC spośród prac opublikowanych w zakładce PROJEKTY.
UWAGA! TRZEBA ZAGŁOSOWAĆ NA 4 PRACE, INACZEJ GŁOS BĘDZIE NIEWAŻNY.

Prosimy o uważne głosowanie, ponieważ nie można cofnąć raz oddanego głosu.

 

Finał powiatowego konkursu "Tomek w krainie sztuki"

Szczegóły

Tomek w krainie sztuki 123 lipca br. w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbył się finał powiatowego konkursu plastycznego „Tomek w krainie sztuki", przygotowanego w ramach cyklu wydarzeń promujących twórczość Alfreda Szklarskiego w 105. rocznicę jego urodzin. Podczas spotkania archeolog Pan Andrzej Kuczkowski opowiedział uczestnikom regionalną historię o zaginionym koszalińskim pomniku Fryderyka Wilhelma. Po ciekawej prezentacji przyszedł czas na rozdanie nagród i dyplomów dla wszystkich laureatów konkursu.

 

Z terenu naszej gminy nagrodzeni zostali:

1. Klaudia Chyska
2. Eliza Elert
3. Anna Jackiewicz
4. Weronika Naszydłowska
5. Mateusz Patrzykowski
6. Igor Pietrzak
7. Kacper Sajewicz
8. Juia Siergiej
9. Diana Skup
10. Alicja Sowińska
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!!!
Projekt był współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej...

Uwaga czytelnicy !!!

Szczegóły

BIBLIOTEKA PUBLICZNA GMINY MANOWO 2

Świat oczami młodych - Czas na zdrowie

Szczegóły

Świat oczami młodych-Czas na zdrowie 19W czerwcu br. dzieci i młodzież ze świetlic i bibliotek działających w ramach Gminnego Ośrodka Kultury w Wyszewie zostały zaproszone do konkursu „Świat oczami młodych - czas na zdrowie". Organizatorem konkursu jest Fundacja BOŚ oraz Poczta PolskaS.A, a jego celem „przybliżenie dzieciom tematyki zdrowego stylu życia, na który składa się przede wszystkim odpowiednie żywienie (z naciskiem na żywność ekologiczną) oraz aktywność fizyczną" – (cyt.: www.oczamimlodych.pl/regulamin). Z terenu naszej gminy do konkursu przystąpiło18 uczestników z Manowa, Rosnowa i Wyszewa. Koordynatorzy konkursu przed wykonaniem prac zapoznali dzieci z zasadami konkursu, przeprowadzili dyskusję nt. znaczków pocztowych oraz zajęcia prozdrowotne. Prace konkursowe, które napłynęły z terenu gminy zostały wyeksponowane na wystawie zorganizowanej przez bibliotekę publiczną w Rosnowie, gdzie mogą je podziwiać nasi mieszkańcy. Do wyłonienia trzech najlepszych prac została powołana trzyosobowa komisja konkursowa (Magdalena Filiopwicz, Paulina Gryniewicz, Sylwia Olesiak), która oceniła prace pod względem: zgodności z tematem, kreatywności i staranności wykonania. Prace następnie zostały przesłane do organizatora, gdzie „Komisja Sędziowska składającą się z przedstawicieli Organizatorów tj. Fundacji Banku Ochrony Środowiska i Poczty Polskiej S.A. oraz specjalistów w zakresie projektowania graficznego dokona ostatecznej oceny i przyzna nagrody zwycięzcom. Decyzje Komisji Sędziowskiej są ostateczne i nie przysługuje od nich odwołanie. Komisja Sędziowska (jeśli uzna za zasadne) może wnioskować do Organizatorów o przyznanie dodatkowych nagród. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany kwoty ogólnej nagród oraz sposobu jej rozdziału.

Czytaj więcej...

   
© Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie