Kalendarium imprez  

luty 2019
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3
   

Polityka bezpieczeństwa  

   

Aktualności

Walentynki

Szczegóły

       Walentynki

14 lutego obchodzimy Dzień Zakochanych – Walentynki. Nazwa święta pochodzi od  św. Walentego, który jest patronem zakochanych. W tym dniu wysyłamy listy miłosne i obdarowujemy się drobnymi prezentami. Dzieci bardzo lubią Walentynki. Z tej okazji, na zajęciach w świetlicy wykonaliśmy czerwone strzały Amora, serce - budkę fotograficzną oraz kartki walentynkowe, które dzieci umieszczały w miłosnej skrzynce pocztowej. Na zakończenie zajęć otworzyliśmy naszą świetlicową „Pocztę Amora", a Wiktoria, pełniąca rolę anioła rozdała dzieciom kartki z życzeniami i wierszykami miłosnymi.

Czytaj więcej...

Ferie zimowe - fotorelacja

Szczegóły

Ferie zimowe - fotorelacja

Czytaj więcej...

Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe

Szczegóły

Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe29 stycznia w świetlicy odbyły się zajęcia profilaktyczne pod tytułem „Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe", których celem było uświadomienie dzieciom zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw i sportów zimowych. Zajęcia rozpoczęliśmy od pokazu slajdów pod tytułem „Bezpieczna zima". Na podstawie slajdów stworzyliśmy planszę: „Bezpieczne ferie zimowe", na której umieściliśmy najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu. W trakcie zajęć dzieci brały udział w zabawach z krzesełkami – Wycieczka do Zoo oraz Wyprawa do cyrku. Na zakończenie wykonaliśmy plakat profilaktyczny przedstawiający bezpieczne zabawy zimowe.

Czytaj więcej...

Babcia z Dziadkiem dziś świętują!

Szczegóły

Babcia z Dziadkiem dziś świętują

Babcia z dziadkiem dziś świętują,
wszystkie dzieci więc pracują.
Zetrą kurze w każdym kątku,
przypilnują dziś porządku.
W kuchni błyszczą już talerze,
wnusia babci bluzkę pierze ,
wnusio już podaje kapcie,
bardzo Kocha swoja babcię.
Dzisiaj wszystkie smutki precz!
Święto Dziadków ważna rzecz!

W styczniu swoje święto obchodzą babcia i dziadek. Z tej okazji, dzieci na zajęciach w świetlicy wykonały świeczniki z masy sodowej, które podarują swoim ukochanym Dziadkom.

Czytaj więcej...

Lubię pomagać - zajęcia profilaktyczne

Szczegóły

Lubię pomagać - zajęcia profilaktyczne

9 stycznia w świetlicy odbyły się zajęcia profilaktyczne pod tytułem „Lubię pomagać". Celem zajęć było docenianie wzajemnej pomocy w życiu codziennym, ułatwianie dzieciom opisywania swoich uczuć oraz kształtowanie postawy otwartości na potrzeby innych. Zajęcia rozpoczęliśmy od pogadanki na temat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz od dyskusji dlaczego warto pomagać innym. Dzieci odgrywały scenki polegające na udzieleniu pomocy w przeprowadzeniu przez tor przeszkód osoby z zasłoniętymi oczami. W trakcie analizowaliśmy uczucia osoby pomagającej i osoby potrzebującej pomocy. Wymienialiśmy formy pomocy, jakie stosujemy w domu i w szkole. Na zakończenie na zielonych kartkach dzieci odrysowały i wycięły dłonie, na których wypisały formy pomagania, które stosują na co dzień. Dłonie jako symbol pomocy dzieci przyklejały do sylwetki drzewa, które zatytułowaliśmy „Drzewo Pomocy".

Czytaj więcej...

Świetlicowy Kalendarz 2019

Szczegóły

 

Świetlicowy Kalendarz 2019

W pierwszym tygodniu nowego roku rozmawiamy o kalendarzu oraz jego znaczeniu w życiu człowieka. Podobnie jak w roku poprzednim przystąpiliśmy do pracy nad własnym kalendarzem. Tradycyjnie powiesiliśmy go na drzwiach świetlicowych, aby przypominał nam o ważnych datach i świętach.

Czytaj więcej...

Witamy Nowy Rok - zajęcia plastyczne

Szczegóły

 

Witamy Nowy Rok - zajęcia plastyczne

2 stycznia w świetlicy odbyły się zajęcia plastyczne pod tytułem „Witamy Nowy Rok". Zadaniem dzieci było namalowanie swoich wrażeń z nocy sylwestrowej, w chwili kiedy witały Nowy Rok. Za pomocą pasteli i brokatowego żelu  wyczarowały wielobarwne i błyszczące prace przedstawiające pokazy fajerwerków noworocznych.

Czytaj więcej...

Śnieżna farba

Szczegóły

 

Śnieżna farba13 grudnia w świetlicy odbyły się zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wykonały farbę śnieżną. Do zrobienia naszej farby użyliśmy pianki do golenia, białego, płynnego kleju oraz brokatu. Na błękitnych, niebieskich i czarnych kartkach powstały przepiękne prace plastyczne przedstawiające zimowy krajobraz.

Dziękujemy Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za sfinansowanie zajęć.

Czytaj więcej...

Spotkanie z Mikołajem w świetlicy

Szczegóły

Spotkanie z Mikołajem w świetlicy7 grudnia do świetlicy zaprosiliśmy dzieci z Manowa na spotkanie ze Św. Mikołajem. Na uroczystość przybyło wiele dzieci i ich rodzice. Gospodarzem wieczoru była Pani Sołtys Wanda Węgrzyńska oraz Świetlica w Manowie. Prezenty dla dzieci ufundowała Rada Sołecka Manowa.

Czytaj więcej...

Warsztaty artystyczne dla dzieci

Szczegóły

Warsztaty artystyczne dla dzieci5 grudnia naszą świetlicę odwiedziła Pani Wanda Węgrzyńska - sołtys Manowa. Przeprowadziła dla dzieci warsztaty artystyczne. Pod okiem Pani Wandy dzieci wykonały przepiękne kompozycje świąteczne, domki i kościoły umieszczone w przezroczystych bombkach. Dziękujemy pani sołtys za poświęcenie nam swojego czasu, a przede wszystkim za bardzo interesujące zajęcia. 

Czytaj więcej...

Świąteczne pierniki

Szczegóły

20181203 162840m3 grudnia podczas zajęć kulinarych w świetlicy upiekliśmy świąteczne pierniki. Dzieci z zaangażowaniem dekorowały swoje pierniczki. W całej sali unosił się przepiękny zapach, który wprawił nas w bożonarodzeniowy nastrój.

Dzieci wraz z instruktorem serdecznie dziękują Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za sfinansowanie zajęć.

Czytaj więcej...

Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze

Szczegóły

Święty Andrzej Ci ukaże, co ci los przyniesie w darze

Zebrała się nasza gromada,
Gdy już wieczór zapada.
Chętna do zabawy w andrzejkową noc,
Bo dziś wróżb i magii moc.
Która pierwsza za mąż wyjdzie?
I do której szczęście przyjdzie?
Która dziś odpowiedź na pytanie znajdzie?
A która swą miłość odnajdzie?
Odpowiedzi na pytania i marzenia znamy,
Ale na wyniki jeszcze poczekamy.

Czytaj więcej...

Narkotykom mówię NIE!

Szczegóły

Narokotykom mówię Nie28 listopada w świetlicy odbyły się zajęcia profilaktyczne pod tytułem „ Narkotykom mówię NIE !„. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom: co to są narkotyki, z jakich powodów ludzie sięgają po narkotyki, skutków uzależnienia się od narkotyków, rozwijanie umiejętności radzenia sobie z presją rówieśników oraz kształtowanie postaw asertywnych. Na zakończenie dzieci wykonały plakat profilaktyczny. Dziękuję uczestnikom za aktywny udział w zajęciach.

Dzieci wraz z instruktorem serdecznie dziękują Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za sfinansowanie zajęć.

 

Czytaj więcej...

Integracyjne Spotkanie Mikołajkowe w Koszalinie

Szczegóły

Integracyjne Spotkanie Mikołajkowe w Koszalinie25 listopada dzieci ze świetlicy w Manowie wzięły udział w Integracyjnym Spotkaniu Mikołajkowym, które  odbyło się w Hali Widowiskowo – Sportowej w Koszalinie. Organizatorem imprezy jest Fundacja banku PKO BP. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

Czytaj więcej...

100 lat Niepodległości Polski

Szczegóły

100 lat Niepodległości PolskiW tym roku przypada 100-letnia rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy rozmawiają o zbliżającym się święcie i przygotowują się do uczczenia tego wydarzenia, my także. Na zajęciach w świetlicy słuchaliśmy pieśni patriotycznych, rozmawialiśmy o Polsce i polskich symbolach narodowych. Dzieci rozwiązywały krzyżówki i łamigłówki patriotyczne, wykonały flagi, które powiesiliśmy w oknach oraz namalowały plakat „100 lat Niepodległości". Pani sołtys otrzymała flagę Polski oraz życzenia od prezydenta Andrzeja Dudy. Flaga będzie ozdabiać budynek naszej świetlicy, natomiast plakat i kartkę z życzniami umieściliśmy na gazetce ściennej.

Czytaj więcej...

Halloween - konkurs kulinarny dla dzieci

Szczegóły

Halloween - konkurs kulinarny dla dzieci30 października w świetlicy odbył się konkurs kulinarny dla dzieci. Organizatorem wydarzenia była Rada Sołecka, Świetlica w Manowie oraz Biblioteka Publiczna w Manowie. Nagrody dla młodych kucharzy ufundowała Rada Sołecka Manowa. Zadaniem uczestników było przygotowanie potrawy związanej z Halloween. Do konkursu przystąpiło siedmioro podopiecznych naszej świetlicy. Potrawy przygotowane przez dzieci prezentowały się i pachniały pięknie, a przede wszystkim były bardzo smaczne.

Czytaj więcej...

Poniedziałkowe zajęcia kulinarne

Szczegóły

Poniedziałkowe zajęcia kulinarneW każdy poniedziałek w naszej świetlicy odbywa się „małe gotowanie". Podczas wspólnego kucharzenia dzieci poznają nowe przepisy oraz doskonalą swoje talenty kulinarne. Najprzyjemniejszym i najbardziej oczekiwanym przez dzieci momentem jest degustacja przygotowanych dań. W tym tygodniu w naszej kuchni przygotowaliśmy potrawę znaną i lubianą przez wszystkich – pizzę. Zniknęła z talerzy w rekordowym tempie;).

Czytaj więcej...

Jabłoń - cztery pory roku

Szczegóły

Jabłoń - cztery pory rokuW tym tygodniu rozmawiamy o drzewach i zastanawiamy się nad ich znaczeniem w życiu ludzi. Drzewa pełnią ważną rolę: pięknie się prezentują, możemy skryć się w ich cieniu przed słońcem, wykorzystujemy je do budowy domów, służą nam jako opał, zjadamy ich owoce. Pamiętajmy o tym na co dzień, chrońmy i szanujmy drzewa. Podczas zajęć plastycznych w świetlicy dzieciaki wykonały pracę plastyczną przedstawiającą jabłoń w odsłonie czterech pór roku.

Czytaj więcej...

Na zdrowie! Sałatka jarzynowa :)

Szczegóły

Na zdrowie! Sałatka jarzynowa :)

„Sałatka".

Już się jesień rozminęła z latem
Przyszła pora na kolacje pstrokate
Synowie i córki!
Siekajcie ogórki
selery i pory,
marchew, pomidory
w drobniusieńką kratkę
Zrobimy sałatkę.
                                                                                                Joanna Papuzińska 

Czytaj więcej...

Festyn Zdrowia

Szczegóły

Festyn Zdrowia

Czytaj więcej...

Konkurs kulinarny dla mieszkańców Manowa - " Dary Lasu "

Szczegóły

 

20181004 155502m4 października w naszej świetlicy odbył się konkurs kulinarny pt.: „Dary lasu”. Stół konkursowy prezentował się okazale. Znalazły się na nim potrawy z grzybami, owocami leśnymi oraz z dziczyzny. Pomiędzy daniami stały leśne figurki z masy solnej, przygotowane przez dzieci ze świetlicy. Organizatorami konkursu była Rada Sołecka w Manowie, Świetlica w Manowie oraz Biblioteka Publiczna w Manowie.

Z zaproszenia do udziału w konkursie skorzystali dorośli mieszkańcy Manowa, a także kilkoro dzieci. Dania oceniano pod względem prezentacji, zapachu i walorów smakowych. W skład komisji konkursowej wchodzili: Grażyna Góral, Dariusz Tucki i Barbara Pelc. Pierwsze miejsce zajęła Maja Stawicka, która przygotowała naleśniki z jagodami. Drugie miejsce przyznano Pani Mieczysławie Stemplowskiej za jagodzianki i przetwory z jarzębiny i owoców leśnych. Z uwagi na wysoki poziom konkursowych potraw przyznano dwa trzecie miejsca: Jakubowi Osmulskiemu za naleśniki z farszem w sosie kurkowym oraz dla dzieci i nauczycieli z Punktu Przedszkolnego TPD „Motylki” z Manowa za przygotowanie tortu „Jagodowy jeż”. Nagrodzeni oraz pozostali uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez  Radę Sołecką w Manowie, Nadleśnictwo Manowo oraz Stowarzyszenie „Polska Samorządowa”.

Czytaj więcej...

Zajęcia plastyczne z wykorzystaniem masy solnej

Szczegóły

Zajęcia plastyczne z wykorzystaniem masy solne28 września w naszej świetlicy odbyły się zajęcia plastyczne, podczas których dzieci ulepiły figurki leśne z masy solnej. Figurki będą ozdobą stołu konkursu kulinarnego dla mieszkańców Manowa "Dary Lasu".

Czytaj więcej...

Konkurs kulinarny "Dary lasu"

Szczegóły

Konkurs kulinarny "Dary lasu"

Serdecznie zapraszamy mieszańców Manowa do udziału w konkursie kulinarnym „Dary Lasu"!

Regulamin konkursu:

Czytaj więcej...

Akcja segregacja - zajęcia ekologiczno - plastyczne

Szczegóły

20180918 160746mSprzątanie świata to międzynarodowy ruch na rzecz ochrony środowiska. Polska przystąpiła do akcji w 1994 roku. W całym kraju, w każdy trzeci weekend września odbywa się szereg działań edukacyjnych i społecznych poświęconych ochronie środowiska. W tym roku mottem przewodnim polskiej edycji jest hasło: „Akcja segregacja! 2 x więcej, 2 x szybciej!". Celem tegorocznej edycji jest wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów.
W związku z tym, w naszej świetlicy odbyły się zajęcia ekologiczno – plastyczne poświęcone segregowaniu odpadów. Dzieci namalowały farbami pojemniki na odpady, następnie pogrupowały wcześniej przygotowane ilustracje przedstawiające różnego rodzaju śmieci. Na koniec przyklejały obrazki na odpowiednie kontenery. Poradziły sobie z tym zadaniem wzorowo!

Czytaj więcej...

Zajęcia wakacyjne w świetlicy - Lipiec 2018

Szczegóły

Zajęcia wakacyjne w świetlicy-Lipiec 2018

Sprawozdanie z zajęć wakacyjnych (kliknij tutaj).

Czytaj więcej...

Tata na medal

Szczegóły

20180625 072542mZ okazji Dnia Ojca dzieci w świetlicy przygotowały prezenty dla swoich tatusiów. Wykonały i ozdobiły medale z masy solnej oraz okazjonalne kartki z najserdeczniejszymi życzeniami i wierszykami.

Czytaj więcej...

Plan pracy świetlicy w Manowie podczas zajęć wakacyjnych

Szczegóły

 

Świetlica będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do godz. 16.00.

Okres trwania zajęć 02.07. 2018r. - 20.07.2018 r.

Czytaj więcej...

Zajęcia wakacyjne w Manowie

Szczegóły

Palenie szkodzi

Szczegóły

20180604 141204m04.06.2018r. w świetlicy odbyły się zajęcia profilaktyczne pod tytułem „Palenie szkodzi", których celem było zwiększenie wiedzy na temat szkodliwości dymu papierosowego. Nasze zajęcia rozpoczęły się zagadkami zapachowymi. Zadaniem dzieci było odgadnięcie za pomocą zmysłu powonienia zapachów substancji ukrytych w saszetkach. Ukryłam w nich zapachy przyjemne oraz nieprzyjemne dla naszego nosa. Zadanie to przypadło dzieciom do gustu. W jednej z saszetek znajdowały się niedopałki papierosów, na które dzieci zareagowały niezadowoleniem. Osoba paląca wraz z powietrzem wciąga dym papierosowy, który wraz z krwią przedostaje się do każdej komórki organizmu. Wewnątrz organizmu, a więc też w płucach palącego jest wilgotno. Zmoczyliśmy niedopałki papierosów odrobiną wody, aby sprawdzić jaki zapach jest w płucach osoby palącej. Wrażenia zapachowe dzieci były bardzo negatywne. Poruszyliśmy także kwestię zagadnienia biernego palenia, czyli wdychania dymu papierosowego poprzez przebywanie w pomieszczeniu, w którym palą inne osoby. Na zakończenie zajęć wykonaliśmy wspólnie plakat profilaktyczny.

Dzieci wraz z instruktorem serdecznie dziękują Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za sfinansowanie zajęć.

Czytaj więcej...

Lotniczy Dzień Dziecka w Zegrzu Pomorskim

Szczegóły

Lotniczy Dzień Dziecka w Zegrzu Pomorskim02.06.2018r. dzieci ze świetlicy w Manowie uczestniczyły w Lotniczym Dniu Dziecka w Zegrzu Pomorskim. Serdecznie dziękujemy wszystkim organizatorom za moc atrakcji oraz wspaniałą zabawę podczas festynu.

Dzieci wraz z instruktorem dziękują Radzie Sołeckiej Manowa oraz Pani Sołtys Wandzie Węgrzyńskiej za umożliwienie nam udziału w zabawie.

Czytaj więcej...

Kolorowy zawrót głowy, czyli optyka bez tajemnic

Szczegóły

20180314 152549m14 marca gościliśmy w naszej świetlicy dzieci ze świetlicy w Kretominie, panią sołtys Marzenę Ziubrowską i pana Andrzeja Drąga. Pan Andrzej objaśnił i pokazał dzieciom następujące zagadnienia z optyki:
- mieszanie ręczne barw farb w szklanych pojemniczkach,
- mieszanie mechaniczne barw farb przez silnik,
- rozszczepienie światła przez pryzmaty,
- znaczenie słońca.
Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach. Forma podania naukowej wiedzy, która wykorzystuje elementy eksperymentu i zabawy, rozwija zainteresowania oraz sprawia, że nauka nie jest nudna.

Serdecznie dziękujemy Panu Andrzejowi za interesujące zajęcia oraz pani sołtys Marzenie Ziubrowskiej za zaangażowanie i dowóz dzieci do Manowa.

Czytaj więcej...

   
© Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie